Blog
Máriatövis és gyermekláncfű az üres gyomorra
A máriatövis és a gyermekláncfű ugyanazon család tagjai, a Százszorszépek közé tartoznak. Mindkét növény Európában őshonos, de most már vadon nőnek az észak-amerikai államokban is, állítja a Gyógynövény Info. Annak ellenére, hogy mindkét növény mint nemkívánatos gyom szerezte meg a hírnevét, az utóbbi évek kutatásai igazolták, hogy ezek mindketten értékes gyógynövények. Azonban nagyon fontos, hogy mielőtt terápiás jelleggel kezdenénk el őket használni, beszéljünk orvosunkkal, mert bizonyos esetekben például éhgyomorra nem ajánlatos szedni.
A máriatövis és a gyermekláncfű
A máriatövis és a gyermekláncfű hagyományosan alkalmas a különféle májproblémák kezelésére, de minden más egyéb gyógyászati célra is fel lehet használni őket. A Memorial Sloan-Kettering Cancer Center weboldalán megjelent információk szerint a gyermekláncfű alkalmas a májproblémák és a rák kezelésére, ezenfelül a cukorbetegség, az ecéma, a gyomor- és bélrendszeri betegségek, illetve a rheumatoid arthritis gyógyítására, azok tüneteinek mérséklésére is. A honlap arról is beszámol, hogy a máriatövist felhasználják a rák megelőzésére, az alkoholizmus, a májzsugorodás, az ételmérgezés, a hepatitis és az emésztési zavarok kezelésére. Ugyanakkor a Natonal Center for Supplement and Alternative Medicine kijelenti, hogy mindkét gyógynövény felboríthatja a gyomor megfelelő működését, ha éhgyomorra vesszük be. Ezt úgy lehet elkerülni, ha a máriatövist és a gyermekláncfüvet is étkezés után, kiegészítők formájában vesszük be.
—————
A máriatövis gyömbérrel kombinálva
Mind a gyömbér, mind a máriatövis olyan gyógynövények, amit gyakran használnak egészségügyi problémák kezelésére, ugyanakkor kulináris célokra is. A gyömbér növénynek a gyökereit használják fel e célokra, míg a máriatövisnek a magjai és a levelei alkalmasak különféle egészségügyi problémák gyógynövényes kezelésére, állítja a Gyógynövény Info. Azonban fontos tudni, hogy mielőtt elkezdenénk a máriatövis vagy a gyömbér hazsnálatát bizonyos egészségügyi állapot kezelésére, mindenképpen érdemes előtte konzultálni egészségügyi szakemberekkel.
A máriatövis és a gyömbér felhasználása
A máriatövist felhasználják a bakteriális és a vírusos fertőzések kezelésére, valamint ez a gyógynövény képes enyhíteni a székrekedést és az egyéb emésztési zavarokat is, állítja a MedlinePlus. A National Center for Supplements and Alternative Medicine hozzáteszi, hogy a máriatövis igen hasznos a hepatitis, az ételmérgezés, az epehólyag rendellenességek, a magas koleszterinszint, a 2-es típusú cukorbetegség, a májzsugor, a rák és a májbetegségek, főleg az alkohol okozta májcirózis kezelésében. A gyömbért pedig jellemzően felhasználják a reggeli rosszullét, a migrén, a mozgásszervi betegségek, a tengeri betegség, a kemoterápia okozta hányinger, az osteoarthritis, a rheumathoid arthritis kezelésére, illetve arra is, hogy a vérlemezkék egymáshoz tapadását minimalizálják vele, állítja a MedlinePlus.
—————
Máriatövis az aknéra
Egykor Európa sznte teljes részén gyomnövényként tekintettek rá, a máriatövis azonban mára a reflektorfénybe került mint egyik leggyakrabban használt gyógynövény. A máriatövis kis barna magjai silymarint tartalmaznak, amirő úgy tűnik, hogy kulcsfontosságú összetevő, hiszen májvédő tulajdonságai mellett még képes enyhíteni a pattanásokat is. Már létezik néhány tudományos ajánlás, ami potnosan meghatározza a máriatövis optimáis napi adagját az akne kezelésére, a tudósok abban is egyetértenek, hogy általában minden problémát jól lehet kezelni a máriatövissel, ha a silymarin kivonatokból naponta 100-200 mg mennyiséget fogyasztunk el reggel és este. Azonban más formában és mennyiségben ez a gyógynövény hasonló hatékonysággal működhet. Éppen ezért nagyon fontos, hogy konzultáljunk orvosunkkal vagy egy gyógynövényszakértővel, aki személyre szabottan képes lesz meghatározni a szükséges dózist.
A máriatövis és az akne
A máriatövis gyógynövényről feltételezik, hogy segíthet felszámolni az aknét, mivel nagyon fontos szerepe van a megfelelő májműködés előmozdításában. A máriatövisről úgy tűnik, hogy növeli az epe áramlását, ami egy májban előállított folyadék, mely elsősorban a vékonybélben található zsírok megemésztésében játszik fontos szerepet. Phyllis A. Balch táplálkozási tanácsadó szerint az epe termelésének felgyosulásával, a májból gyorsabban távozna a tesztoszteron melléktermékek, amelyek az akne és a pattanások kialakulásáért felelősek. Más szóval: a máriatövi segít megtisztítani a szervezetet a mérgektől az emésztőrendszeren, nem pedig a bőrön keresztül. A szennyeződések így kisebb eséllyel okoznak fertőzést és gyulladást a bőr felszínén, mivel nem ott ürülnek ki.
—————
A máriatövis és a szoptatás
A máriatövis egy magas, lila virágos, a bogáncsra emlékeztető tüskés növény. Eredetileg a Földközi-tenger térségében találkozhattunk vele, ott a máriatövist már régóta használták mint gyógynövény. A máriatövis használata több ezer éves múltra tekint vissza, már az ókorban is alkalmazták a máj és az epehólyag betegségeinek kezelésére. Sok esetben a szoptató nőknek is ajánlják a fogyasztását, hogy ezzel fokozzák a tejelválasztást.
A máriatövis egészségügyi előnyei
A silymarin a máriatövis egyik legfontosabb összetevője, amely segíthet a májsejtek felújításában, illetve az új májsejtek regenerálásában. A máriatövist ezenfelül felhasználják a máj méregtelenítésére és megtisztítására. Ez a gyógynövény segíthet megelőzni a májkárosodást, amennyiben bizonyos mérgek lenyelése után azonnal használjuk ezt is. Úgy tartják a tudósok és a kutatók, hogy a máriatövis hasznos lehet a sárgaság, a cirózis és a hepatitis kezelésében is, mivel csökkenti a májduzzanatot is. Emellett azt vették észre, hogy a máriatövis csökkenti a magas koleszterinszintet, valamint antioxidáns és rákellenes tulajdonságokkal bír, így ez a gyógynövény segít csökkenteni a mellrák, a prosztatarák és a méhnyakrák kockázatát is. A rákos kezelések alatt is érdemes kihasználni a máriatövis előnyeit, mivel ez a gyógynövény védi a májat és a vesét a kemoterápia és a sugárkezelés káros hatásaival szemben. Emellett pedg nagy hatékonysággal használható a tejelválasztás fokozására.
—————
A máriatövis és a májenzimek
Ha túl sok májenzim van a vérünkben, az leginkább arra utalhat, hogy a májunk be van gyulladva. A májkárosodást sokféle tényező okozhatja, köztük például a túlzott alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek hosszú távú használata, a vírusos hepatitis, illetve az autoimmun rendellenességek. A máriatövist azonban évezredek óta használják, hogy megvédjék a májat ezektől a káros hatásoktól. Ennek ellenére persze fontos, hogy megbeszéljük orvosunkkal, mielőtt elkezdenénk szedni a máriatövises kiegészítőket.
A májenzimek
A májfunkciós tesztek négyféle májenzim jelenlétét mérik, amelyek három csoportra és két osztályra vannak osztva, állítja Dr. Melissa Palmer, a Hepatitisben és májbetegségekben szenvedők útmutatója c. könyv szerzője. A transzaminázok aszpartát aminotranszferázból vagy AST-ből épülnek fel, illetve az alanin-aminotranszferázból vagy ALT-ből. Az epepangásos lúgos májenzimek közül a lúgos foszfatáz vagy az AP, illetve a gamma-glutamil transzferáz vagy GGT az ismertek. Az emelkedett transzamináz májenzimek jellemzően a szívbetegségekre, májdaganatokra, illetve a vírus, kábítószer vagy alkohol által kiváltott hepatitiszre jellemzőek. A megemelkedett kolesztatikus májenzimek a drog vagy alkohol toxicitást, valamint az epekő kialakulását jelezhetik.
A máriatövis hatóanyagai
A máriatövis kivonatait a növény terméséből, magjából állítják elő. A máriatövis aktív vegyületei a szilibinin, a szilidianin, a szilikrisztin, amelyek együttesen egy olyan konfigurációt alkotnak, melyek szilimarinnal neveznek.
—————
Használd ki a máriatövis előnyeit
A máriatövis ma már igen sok bolt polcán jelen van, ráadásul ma már számos orvosi közösség is elismeri előnyös hatásait. A máriatövis használata már több, mint 200 évre nyúlik vissza, máj tonizáló hatása jól dokumentált. Ezenfelül ismert, hogy ez a gyógynövény eredményesen fokozza az étvágyat és segíti az emésztést. A májsejtekben antioxidánsként működik, ráadásul por formájában is beszerezhetjük, ezért könnyedén, az ételeinkre szórva is fel lehet használni.
A máriatövist azonban elsősorban nem az emésztés javítására használják, hanem azoknál a gyógykezeléseknél, amelyek célja a máj és az epehólyag problémák gyógyítása, például a sárgaságé, a cirózisé, a hepatitiszé és a különféle mérgezéseké. A máriatövis hatékonyan stimulálja az epe termelését, így egészségesebbé teszi az emésztést, miközben fokozza a májműködést is. A silymarin és a silibin a máriatövis két atóanyaga, amelyek a szervezetbe kerülve antioxidánsként máködnek, így segítenek megvédeni a sejtmembránokat az oxidatív károsodással szemben. E két vegyület védi a vörösvérsejteket a lipidperoxidációtól, illetve a hemolízistől is, ami a vörösvérsejtek egyfajta mérgezése.
A máriatövist a piacon az egyik legbiztonságosabb gyógynövénynek tartják, ami nem produkál mellékhatásokat. Ha felelősségteljesen használjuk, akkor az olyan enyhe mellékhatásokat is el lehet kerülni, mint a gyomorpanaszok vagy az enyhe hasmenés is, de fontos tisztában lenni azzal, hogy a máriatövisnek enyhe hashajtó hatása ismert.
—————
Mi a máj funkciója?
A máj létfontosságú szerve az emberi emésztőrendszernek. Több, mint 5000 azonosított funkciója, feladata van, többek között részt vesz az élelmiszerek anyagcseréjében, az energia tárolásában, a káros anyagok elszállításában és a mréegtelenítésben, valamint az immunrendszer máködésének támogatásában és a vegyi anyagok előállításában is. Az ember nem képes a máj nélkül élni, azonban ma már egyre több embernek kell megküzdenie a különféle májproblémákkal.
A máj és az emésztés
A máj több funkciója kapcsolódik az emésztéshez. A májnak például fontos szerepe van abban, hogy a táplálékokat energiává alakítsa, majd ezt egy könnyen hozzáférhető glikogén formájában tárolja. A máj ezenfelül epét is termel, ami segít a zsírok lebontásában és eltávolítja a hulladékokat a szervezetből. A máj méregtelenítő feladata is nagyon lényeges, a különféle toxikus anyagokat és drogokat is a máj bontja le, ezenfelül pedig a vas, a vitaminok és az ásványi anyagok tárolásában is részt vesz. A máj további funkciói közé tartoznak a káros baktériumok eltávolítása, az albumin és a fibrinogn nevű fehérjék gyártása, illetve az egyéb anyagok előállítása, a hemoglobin feldolgozása és bizonyos kémiai anyagok szintjének szabályozása a vérben.
Jellemzők
A májon nagyon sok vér megy keresztül egy adott pillanatban. A májban áltlaában mindig egy liter vér van jelen: szinte az összes vér, ami elhagyja a gyomrot és áthalad a vékonybélen, a májba kerül, mielőtt az a többi szervbe is eljutna. A gyomorból és a bélből érkező tápanyagdús vért a máj dolgozza fel, ez a szerv szűri ki a hazsnos anyagokat és távolítja el a károsakat.
—————
Gyógynövények a pH-szint helyreállításáért
Amikor rossz egészségi állapotban érezzük magunkat az annyira frusztráló és gyengítő lehet, hogy könnyű lehet megérteni, hogy egyesek miért kutatnak ilyen esetekben valamilyen csodaszer után. Az egyik legnépszerűbb elmélet szerint az optimális egészség elérhető és fenntartható egy kiegyensúlyozott diétával, amely segít a pH-egyensúlyt, tehát a savas és a lúgos állapot egyensúlyát fenntartani a szervezetben. Ez tehát megvalósítható az étrenddel, de bizonyos gyógynövényes kiegészítők is segíthetnek, ha felborul a harmonikus egyensúly. Persze a gyógynövényektől sem várhatunk csodát, ha túl nagy a gond.
Gyógynövények
A gyógynövényeket a gyógyászatban már több ezer éve használják minden kultúrában. Néhány olyan gyógynövényről, mint például a máriaövisről, már a modern orvostudomány is bizonyította a modern tudomány, hogy jótékony hatással van a szervezetre. Az állatkísérletek például világosan mutatják, hogy a máriatövis segít visszafordítani az alkohol okozta májkárosodást. Ezenfelül eredményesen használják fel a gombamérgezések kezelésére is.
A savas / lúgos mítosz
Egyes szakemberek és az alternatív gyógyászat hívei, valamint a természetgyógyászok állítják, hogy a pH-aszimmetria - kifejezetten az elsavasodás - számos betegség és gyulladás kiváltó oka lehet. Azonban ha bizonyos típusú élelmiszereket, vagyis lúgosító termékeket fogyasztva csökkenthetjük a sav mennyiségét a szervezetben. Az persze mindenképpen hatással van a szervezetre, hogy mit eszünk, de ezek az élelmiszerek lényegében csak a nyál és a vizelet savasságát befolyásolják, a szervezet alapvető pH-szintjére tulajdonképpen nincsenek hatással.
—————
A máriatövis és az agytumor
A máriatövis fő alkotóeleme a szilibinin, amiről a kutatók bebizonyították, hogy képes a rák egy ritka formáját, a Cusing-kórt is hatékonyan kezelni.
A Cusing-kór nem tévesztendő össze a Cusing-szindrómával, hiszen ez az agyalapi mirigy daganatát jelenti, míg a Cushing-szindróma az a betegség, amelynek tünetei a mellékvesekéreg túlműködésének következtében alakulnak ki. A Cushing-kór a fokozott mennyiségű stresszhormon, az ACTH vagy adrenokortikotropin felszabadulása következtében alakul ki, illetve a mellékvesék túlzott kortizol termelésének következtében. A betegségnek olyan tünetei vannak, mint a hirtelen súlygyarapodás, a magas vérnyomás és az izomgyengeség.
A Cusing-kórban szenvedő személyeknél jelentkezhet csontritkulás, illetve különféle fertőzések, megjelenhet a kognitív diszfunkció, akár a depresszió is. A betegség elszaporodását tekintve világszerte minden 100.000 ember közül 5,5 szenved ettől a betegségtől. Azonban fontos kiemelni azt is, hogy ez a betegség nagyon gyakori a háziállatoknál is: a kutyák 4%-ánál, míg a lovak 7%-ánál van jelen ez a betegség.
Azonban most a müncheni Max Planck Institute of Psychiatry tudósai felfedezték, hogy a sejttenyészetekben, az állati modellekben és az emberi tumorszövetekben is lehet alkalmazni a máriatövis kivonatát a Cushing-kór kezelésére.
—————
Hogyan maradhatnak aktívak az idősek?
A nyári időszak úgy tűnhet, mint egy olyan időszak, amely során mindenki aktívlehet, azonban a jó idő néha problémát jelenthet, főleg az idősebb emberek számára.
A nyári melegben a szabadtéri testmozgás lehet a legnagyobb kihívás a számukra. Ahogy megindul a hőmérséklet emelkedése, úgy egyre kevésbé lesznek képesek megerőltető testmozgást végezni a napon, illetve csak kora reggel és este tartózkodnak a napon. Vagy egyszerűen csak bent maradnak a lakásban. A következőkben azonban megosztanánk néhány olyan tevékenységet, amivel edzettek maradhatnak akkor is, ha perzselő a napsütés. Természetesen minden ember egyedi, így bizonyos tevékenység, ami egyeseknek biztonságos, másoknak veszélyes lehet, ezért mindig konzultáljunk az orvosunkkal, mielőtt bármilyen ilyen jellegű tevékenységet elkezdenénk.
Jóga
A jóga egy nagyszerá beltéri tevékenység, amivel megőrizhetjük erőnket és rugalmasságunkat. Ha csak most vágunk bele, akkor egy lassab, egyszerább típussal kezdjünk, mint a hata jóga vagy a regeneráló jóga. Beszéljünk a jógaoktatónkkal az óra előtt és tudassuk vele egészségi állaptunkat, így lehet, hogy különféle alternatívákat fog felkínálni a számunkra egy-egy aszána helyettesítésére.
Nagyon fontos az idősek számára, hogy mindig megfelelően hidratáltak legyenek, ezért mindig legyen náluk kéznél egy üveg víz nyáron, attól függetlenül, hogy milyen tevékenységet végeznek. Emellett érdemes rendszeresen szedniük egy máriatövises kiegészítőt is, ami segít a májuk egészségét megőrizni, így a szervezetükből hatékonyan fognak távozni különféle salakanyagok és az egyéb toxinok.
—————