A máriatövis és a gombamérgezés
A máriatövist (Silybum marianum) már igen régóta használják a májbetegségek kezelésére, azonban több kutatás is megerősítette, hogy számtalan más előnye van ennek a növénynek. Többek között a HerbalGram egyik kutatásából is kiderül, hogy a máriatövis képes megakadályozni a gyilkos galóca okozta heveny májkárosodást is. A gyilkos galócában méreganyagokat semlgesítheti ez a növény, ha intravénásan befecskendezik a fertőzött személybe a kivonatait. Európában már jó ideje használják a gombamérgezések kezelésére a máriatövist, de már az Egyesült Államokban is fokozatosan növekszik a gyógymód népszerűsége.
A Santa Cruz Sentiel jelentése egy 2007-es szilveszter estét hoz példaként: hat embert szállítottak be a sürgősségire, akik véletlenül az ünnepi vacsora során gyilkos galócát fogyasztottak. Az orvosok kétségbeesetten kerestek egy olyan szert, ami segíthet visszafordítani a májsejtek hirtelen puszulását, mert csak így menthették meg az életüket. Ekkor próbálták ki a máriatövist, ami hatékony ellenszernek bizonyult. A hat ember mindegyike felépült a mérgezésből és mindannyian túlélték ezt az estét. A májfunkciók a silymarin használata után látványosan javultak és szerencsére semmilyen komlikáció nem lépett fel a kezelés során. Persze nagyon fontos, hogy intravénásan csak ilyen súlyos esetekben alkalmazható, mert a hirtelen nagy dózis okozhat mellékhatásokat is.
Sajnos rendszeres alkalmazása azért nem ismert még e növénynek, mert az FDA nem rendelkezett róla. Azonban a tapasztalatok egyértelműen azt mutatják, hogy a máriatövisben található silymarin képes fokozni a máj méregtelenítését és megakadályozni károsodását még az olyan súlyos problémák esetében is, mint a gombamérgezés.
—————