A máriatövis és a májenzimek
Ha túl sok májenzim van a vérünkben, az leginkább arra utalhat, hogy a májunk be van gyulladva. A májkárosodást sokféle tényező okozhatja, köztük például a túlzott alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek hosszú távú használata, a vírusos hepatitis, illetve az autoimmun rendellenességek. A máriatövist azonban évezredek óta használják, hogy megvédjék a májat ezektől a káros hatásoktól. Ennek ellenére persze fontos, hogy megbeszéljük orvosunkkal, mielőtt elkezdenénk szedni a máriatövises kiegészítőket.
A májenzimek
A májfunkciós tesztek négyféle májenzim jelenlétét mérik, amelyek három csoportra és két osztályra vannak osztva, állítja Dr. Melissa Palmer, a Hepatitisben és májbetegségekben szenvedők útmutatója c. könyv szerzője. A transzaminázok aszpartát aminotranszferázból vagy AST-ből épülnek fel, illetve az alanin-aminotranszferázból vagy ALT-ből. Az epepangásos lúgos májenzimek közül a lúgos foszfatáz vagy az AP, illetve a gamma-glutamil transzferáz vagy GGT az ismertek. Az emelkedett transzamináz májenzimek jellemzően a szívbetegségekre, májdaganatokra, illetve a vírus, kábítószer vagy alkohol által kiváltott hepatitiszre jellemzőek. A megemelkedett kolesztatikus májenzimek a drog vagy alkohol toxicitást, valamint az epekő kialakulását jelezhetik.
A máriatövis hatóanyagai
A máriatövis kivonatait a növény terméséből, magjából állítják elő. A máriatövis aktív vegyületei a szilibinin, a szilidianin, a szilikrisztin, amelyek együttesen egy olyan konfigurációt alkotnak, melyek szilimarinnal neveznek.
—————