2014.07.17 09:12

Az oxidatív stressz enyhítése a májban a máriatövissel

Egyéb nevek

Mária bogáncs, szent bogáncs, tejbogáncs

Latin neve
Rosztoropsa

Család
Asteraceae - Napraforgók

Felhasznált része
mag

LEÍRÁS
A máriatövis egynyári vagy kétnyári növény, ami akár 6 méter magasra is megnőhet. Szára felálló. A máriatövis levelei szürkés zöldek, tüskések és fehér erezetűek. Ha eltörjük őket, tejszerű nedv folyik ki belőlük. A máriatövis virágai vöröses lilák, barázdáltak, éles gerincűek. A növény gyümölcsei barnák, foltosak, fényesek és fehér erezetűek.

VISELKEDÉS
A máriatövis Európában őshonos. Ezenfelül Észak-Amerikában, Dél-Amerikában és Ausztráliában termesztik. Jól tűri a szélsőséges éghajlatot, helyenként gyomként nő. Legjobban a mediterrán vagy hagyományos éghajlatokat kedveli.

Hagyományos felhasználás
Egy középkori legenda szerint a máriatövis fehér nedve magának Szűz Máriának a teje. Így a növény mária bogáncsként vált ismertté, vagy marianumként, amelyből a máriatövis elnevezés is származik. A tövis a növény tüskés jellegére utal, amit sokszor megemlítenek a Bibliában is.
Éves vagy kétéves , Rosztoropsa nő akár hat méter magas, felálló szára . Alternatív levelek szürkés zöld , tüskés , és a fehér erezetű . A törött , mert izzad tejszerű nedve . A virágok vöröses lila, barázdált , és éles gerincű . Gyümölcsök , barna , foltos , és fényes , fehér hajtincset . Az Ézsaiás könyvében fontos szerepe van a máriatövisnek.

gyógyászati ​​célra
A máriatövist több, mint 2000 éve használják gyógyszerként, különösen a máj védelmére. A fő alkotóeleme a silymarin, ami segít a májsejtek regenerálásában és méreganyagoktól való védelmében is.

—————

Vissza


Elérhetőség

mariatovis